Zaburzenia lękowe i adaptacyjne to stany organizmu, które w znaczny sposób utrudniają funkcjonowanie w codziennym życiu i pogarszają jego jakość.
Pierwsze z nich dotyczą około 20-25% populacji. Znacznie częściej dotykają kobiet. Istotą tego zaburzenia jest lęk – długotrwały stan psychiczny osoby, który w przeciwieństwie do strachu nie jest wywołany przez konkretny bodziec. Ten stan ma poważny wpływ na sferę percepcji, zachowania, emocji i myślenia osoby nim dotkniętej. Wraz z nim pojawiają się różne dolegliwości fizyczne. Jest to powodem trudności w prawidłowym rozpoznaniu – pacjenci zgłaszają się do lekarza, który leczy w standardowy sposób choroby ciała, a nie rozpoznają u siebie lęku, który jest ich przyczyną.
Zaburzenia adaptacyjne pojawiają się w reakcji na ciężkie życiowe wydarzenia, z którymi psychika nie może sobie poradzić. Mogą one spotkać każdego człowieka, więc także dzieci i osoby starsze. Osoby nimi dotknięte mogą prezentować różne objawy, wśród których wyróżnia się przede wszystkim:
W procesie leczenia bardzo ważne jest prawidłowe rozpoznanie, a nie tylko leczenie objawów. Bez eliminacji przyczyny zaburzenia stan osoby dotkniętej zaburzeniami lękowymi lub adaptacyjnymi nie będzie ulegał poprawie. Niezbędna w tym przypadku jest praca z doświadczonym psychologiem dziecięcym.