Karta okazywania zainteresowania

28 paź 2020

Okazywanie zainteresowanie drugą osobą jest ważną umiejętnością społeczną. Trudną dla każdego. Szczególnie, kiedy ciągnie nas we własne przeżycia, trudno wówczas znaleźć miejsce na uważne słuchanie. Umiejętność uważnego słuchania i okazywania zainteresowania jest jeszcze większym wyzwaniem dla dzieci w spektrum autyzmu, bez względu na wiek.

Na zajęciach z treningu umiejętności społecznych dzielimy się swoimi doświadczeniami, tymi trudnymi i tymi pozytywnymi. Często w opowieściach padają ważne tematy, problemy i przeżycia. Dla dzieci ważne jest opowiedzenie swojej historii. Okazuje się, że większe wyzwanie stoi przed słuchającymi. Kluczowym problemem, tak ważnym z perspektywy budowania bliskich relacji społecznych, jest okazywanie zainteresowania tym, co mówi druga osoba. Postawienie jej na pewien czas w świetle reflektora.

Dzieciom i młodzieży między 7 a 13 rokiem życia spodobała się metafora reflektora. Osoba, która opowiada o swoim doświadczeniu pozostaje w centrum zainteresowania przez nasze pytania, wyrazy uznania, wsparcia oraz dowody na uważne słuchanie. Jeśli chcemy nawiązać do naszych własnych doświadczeń, to robimy to tylko na chwilę tak, by światło reflektora wróciło na właściwą osobę.
Karta, którą załączyłam ma pomóc w wizualizacji zagadnienia. Na zajęciach z treningu umiejętności społecznych każdy miał taką kartę przed sobą. Każdy z uczestników stawał w świetle reflektora. Terapeutka na kartach dzieci zaznaczała kropką, kiedy pojawiały się poszczególne elementy okazywania zainteresowania. Motywowało to do nowych doświadczeń i próbowania.

Dzieci w wieku 9 lat, które dłużej chodzą na zajęcia z treningu umiejętności społecznych poradziły sobie z tym ćwiczeniem lepiej niż grupa nastolatków z klasy ósmej i pierwszej liceum, która rozpoczęła zajęcia w tym roku, nie miała wcześniej terapii psychologicznej. Obie grupy to dzieci i młodzież ze spektrum autyzmu o wysokim funkcjonowaniu społecznym. Jak myślicie, skąd taka różnica?

Karta ułatwiająca uważne słuchanie do pobrania TUTAJ

Autor: Ewelina Krzyś.

Nasze placówki i kontakt

Ochota

ul. Drawska 14
02-202 Warszawa

Tel. +48 798 623 695
Email: progrescentrumterapii@gmail.com

 

Bródno

ul. Łąkocińska 9a
03-320 Warszawa
Tel. +48 798 623 695
Email: progrescentrumterapii@gmail.com

Znajdź nas na mapie

Back to Top