Rozwiązywanie konfliktów dla przedszkolaków.

24 wrz 2020
Czy można uczyć dzieci asertywnego rozwiązywania konfliktów? Jak wskazać im najlepszą drogę w dbaniu o własne potrzeby? Jak uczyć respektowania potrzeb tej drugiej strony konfliktu?
Celem przygotowanego ćwiczenia jest pokazanie dzieciom w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym konsekwencji spornych sytuacji. W naszym ćwiczeniu konsekwencja sprowadzona jest do zadowolenia lub niezadowolenia z rozwiązania. Dzieci same oceniają jaki wpływ na obie strony konfliktu ma jego rozwiązanie. Intuicyjnie wskazują też sytuacje numer pięć jako najlepiej rozwiązany konflikt. Już 6 letnie dzieci mówią, że rozwiązanie nie realizuje potrzeb bohaterów historyjki w 100 %, ale jednocześnie jest najlepszym rozwiązaniem tej sytuacji. Te kilka historyjek to wprowadzenie do dłuższej terapeutycznej rozmowy o potrzebach, o tym jak możemy o nie dbać. Są też sposobem na pokazanie obu stron konfliktu oraz okazją do szukania rozwiązań uwzględniających potrzeby obu stron interakcji.
Materiał można wykorzystać w czasie zajęć z treningu umiejętności społecznych (TUS) oraz w czasie indywidualnej terapii psychologicznej. Materiał może posłużyć do wyciągnięcia wielu ciekawych dziecięcych wniosków zarówno u dzieci ze spektrum autyzmu, lękowych oraz tych z przejawiających postawę agresywną. W trakcie zajęć TUS odgrywamy z dziećmi niektóre scenki :), ale przede wszystkim staramy się tworzyć okazje do spontanicznego rozwiązywania konfliktów na zajęciach, wyłapujemy i nazywamy małe sukcesy dzieci.

https://centrumprogres.com/wp-content/uploads/Rozwiązywanie-konfliktów..pdf

Nasze placówki i kontakt

Ochota

ul. Drawska 14
02-202 Warszawa

Tel. +48 798 623 695
Email: progrescentrumterapii@gmail.com

 

Bródno

ul. Łąkocińska 9a
03-320 Warszawa
Tel. +48 798 623 695
Email: progrescentrumterapii@gmail.com

Znajdź nas na mapie

Back to Top