„Mistrz sytuacji kryzysowych”. Taki tytuł udokumentowany dyplomem można było zdobyć w trakcie treningu umiejętności społecznych (TUS). W tym roku Przewodnikami grup były Pani Klaudia Gorgiel, Karolina Bednarska oraz Ewelina Krzyś.
Zdobycie tytułu Mistrza wiązało się miedzy innymi z opanowaniem umiejętności radzenia sobie z Dokuczaniem. „Dokuczacz” to postać, z którą każdemu z nas przyszło się spotkać – w postaci ocen, komentarzy czy przekraczania granic fizycznych. Dla dzieci prowokacja słowna lub fizyczna jest prawdziwie kryzysową sytuacją. Pomocne są wówczas strategie, które za pomocą prostych symboli przedstawiamy dzieciom na zajęciach. Razem odgrywamy scenki, w których utrwalamy postawę spokojnego, ale stanowczego reagowania. Dzieci mają wówczas okazję odnieść sukces w trudnej dla nich sytuacji i zinternalizować nową strategię reagowania. Dzięki obserwacji, uczą się wzajemnie od siebie.
Po pierwszych zajęciach jedna z dziewczynek, zaledwie 4 – letnia,spontanicznie trenowała w domu swoją ulubioną strategię „Stop! Nie chcę!”. Dla tej dziewczynki przyzwolenie do mówienia „Stop!” było bardzo ważnym odkryciem i sposobem na ochronę własnych granic i potrzeb.
„Plan Stop!” To uproszczony schemat reagowania. W młodszych i starszych grupach przeprowadzamy ćwiczenia, w których dzieci po kolei mają okazję zareagować na dokuczanie. Forma ćwiczenia jest dostosowana do grupy, tak, by dzieci miały pełną świadomość, że jest to sytuacja ćwiczeniowa. Pierwszą scenkę modelują terapeuci, do kolejnej włączamy dzieci, które mają największą szanse poradzić sobie samodzielnie z zadaniem. Jedną z naszych ulubionych scenek jest „Wyobraź sobie, że kolega kładzie rękę na Twoim ramieniu a Tobie to przeszkadza. Jak zwrócisz mu uwagę?”.
Punktem wyjścia jest zachowanie postawy spokoju w głosie i ruchach. Dzieci na zajęciach uczą się jak stanowczo bronić swoich granic i potrzeb. Ten punkt jest dla dzieci często najtrudniejszy. Pojawiają się reakcje zbyt agresywnie lub przepraszające. Często mamy okazje obserwować ile frajdy sprawia dzieciom odkrywanie w sobie mocy i siły sprawczej. Dzieci, które początkowo nieśmiało i niepewnie reagowały domagają się kolejnych prób
Plakat PDF możesz pobrać tutaj: RADZENIE SOBIE Z DOKUCZANIEM